Cel projektu: Chciałem w miarę szybki i tani sposób złożyć urządzenie które pozwoli oszczędzić energię w godzinach w których nie korzystamy z urządzeń. Dekoder ferguson i tv samsunga w sumie w trybie czuwania razem pobierały około 8w(większość to zasługa dekodera).

Wybór urządzenia: Urządzenia miało być tanie i zapewniać możliwość zdalnego sterowania. Sonoff miał wszystko co było potrzebne.
Konstruowanie urządzenia od podstaw odpadło ze względu na zdyb długi czas projektowania, gdyż urządzenie miało korzystać z automatycznej aktualizacji czasu.

Założenia początkowe: Wyłączać listwę na czas niekorzystania z urządzeń i włączyć w godzinach użytkowania.

Problem: Zarówno tv jak i dekoder włączały się po powrocie zasilania. W przypadku dekodera to nie był aż taki problem bo pobiera on mniej więcej tyle samo co w trybie czuwania. Natomiast tv włączał się tylko jeśli nie został wyłączony z pilota. Znacznie to komplikowało sprawę bo w określonych godzinach użytkowania tv sam się włączał.

Połowiczne rozwiązanie problemu okazało się usunięcie godziny załączenia urządzeń i uruchamianie listwy tylko wtedy gdy będziemy korzystać z tv. Niestety niosło to za sobą niedogodność że biorąc pilot do ręki niemożna było włączyć tv, trzeba było podejść do tv i go włączyć albo wyciągnąć telefon i szukać aplikacji.

Rozwiązanie problemu: Sterowanie sonoff’em pilotem tv, niestety Sonoff nie oferuje możliwości dodania odbiorników podczerwieni ani sprzętowo(w prawdzie jest wersja z gniazdem jack, ale nie można go wykorzystać w ten sposób) ani programowo. Więc wpadłem na pomysł wykorzystania attiny do interpretowania kodów i sterowanie wbudowanym przyciskiem. Był to strzał w dziesiątkę.

Budowa urządzania:

Wybór mikrokontrolera padło na Attiny85 gdyż na attiny13 ciężko coś napisać w środowisko arduino, a inne wersję takie jak attiny25 są w podobnej cenie, szczególnie przy mniejszych ilościach, wybrałem wersję smd z ze względu na wymiary.

Płytka drukowana wykorzystałem uniwersalną płytkę do projektów na attiny rożni się ona od zwykłego adaptera na DIP że posiada kondensator 100nF i rezystor 10kΩ na pinie reset, a każdy pin ma wyprowadzone zasilanie i masę.

Wybrany odbiornik to VS1838B ze względu na jego niską cenę, wymaga on kondensatora około 100uF przy pinie zasilania gdyż bez niego nie jest w stanie poprawnie odczytać kodów ir z większej odległości.

Attiny universal board:

https://drive.google.com/file/d/1UtRi9-uuqMzz6tHd2L0KUO_8L1rewJLS

Modyfikacja Sonoff:

Aby dodać możliwość sterowania przekaźnikiem postanowiłem wpiąć się pod przycisk znajdujący się wewnątrz urządzenia. Dodałem też złącze jack aby można było z łatwością zdemontować czujnik.

Dodałem dystans z uszkodzonego układu scalonego.

W przypadku zalewania kleję należy uważać aby nie zalać gniazda.

Wykorzystałem piny od odbiornika radiowego, i dodałem złącza goldpin , aby można było wygodnie dostać się do urządzenia. Zasilanie znajduje się na 2 pinach od strony przekaźnika,

do przycisku wystarczy w odpowiednim miejscu dodać zworkę smd,

natomiast w celu odczytu aktualnego stanu przekaźnika trzeba zrobić zworkę na przewodzie.

Program:

Jak dodać ATiny do ardiuni IDE dowiesz się z: http://aiiot-technology.eu/web/2018/01/14/attiny-i-arduinoide/

Jak dodać zmodyfikowaną bibliotekę IR Remote do obsługi kodów samsunga dowiesz się z: http://aiiot-technology.eu/web/2018/02/05/attiny-biblioteka-ir-remote-protokol-samsunga/

Program do pobrania z: https://drive.google.com/file/d/1BeRSbynSoaoV1GrLFgptfj2vYucsB0mA

Działanie programu: opiera się na szkicu biblioteki ir remote, dodatkowo na pinach 3 i 4 mamy piny magistrali uart możemy dzięki temu sprawdzić jaki kod wysyła nasz tv lub jeśli chcemy zmienić przyciski na inne.

Zmiana stanu przekaźnika sonoff odbywa się poprzez podanie stanu niskiego na 0.10s na przycisk, program sprawdza stan przekaźnika, załączenie odbywa się przycinkiem POWER(dal wygody) jeśli przekaźnik jest wyłączony, po włączeniu tv mikrokontroler ignoruje przycisk POWER, wyłączenie przekaźnika jest wtedy możliwe przyciskiem MDA.

Obudowa:

Obudowa została zrobiona na wymiar wykorzystując płyty plexy

Wyciąłem płytki o podobnych wymiarach nakleiłem wymiar i przyciąłem

wycinanie otworu

poprawione nożem, porównanie do półfabrykatu

po szlifowaniu

przednia warstwa będzie z filtru czerwonego aby ukryć to co jest w środku oraz będzie ona przyklejona aby niebyła widać śrub montażowych, natomiast tył z przezroczystego plexy aby dodać tabliczkę znamionową wewnątrz obudowy

lepszą kolejnością jest szlifowanie wszystkiego razem, niestety mi filtr czerwony trochę popękał, do klejenia filtru użyłem czarnej taśmy dwustronnej takiej jak do klejenia paneli dotykowych.

sklejona obudowa po szlifowaniu wykańczającym

tak to wygląda po złożeniu

Płytka nie została zaprojektowana zmyślą pokazywania co jest w środku więc czas na maskowanie.

Do zamaskowania przodu płytki z odbiornikiem podczerwieni użyłem prześwitującej czarnej tkaniny coś takiego jak do głośników, w ostateczności może być cienka skarpetka, ważne aby pod światło było coś widać, natomiast z tyłu zrobiłem tabliczkę znamionową, została wydrukowana jako odbicie lustrzane i naklejona wewnątrz, aby zabezpieczyć druk przed zmazaniem należy nakleić drugą warstwę ja użyłem niebieskiej foli, ważne aby była jasna aby druk był lepiej widoczny

Wymiary obudowy do pobrania z: https://drive.google.com/file/d/1xOs44Bnv_d5ipqvcCIFkfTTzNUxhzYl3

 

Finalny Efekt:


Odbiornik pod światło wygląda jak mały ekran


otwory zostały nagwintowane, w przezroczystej plexy otwory są z fazowane, ale tego na zdjęciu za bardzo nie widać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.